Nawigacja
Strona główna
Związek Drużyn
1 DH "Sokół"
5 DH "Platany"
8 DW "Włóczykije"
9 DW "Dęby"
10 DH "Dreptaki"
56 DH "Grom"
65 DSH "Warta"
1 GZ "Rozbrykane Iskierki"
3 GZ "Leśne Pogotowie"
Rozkazy
Budujemy Kalwarię
Komenda
Kontakt
Logowanie
Losowe zdjęcia
Strona na serwerze firmy:
lisek.pl
Kwatera Główna ZHP
Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP
T-Teens
Mały Pitagoras
Łączymy pokolenia

"Łączymy pokolenia" - pod takim hasłem rozpoczęła się wyprawa harcerzy z różnych stron Polski na Monte Cassino.

Patrol ze ZD Skwierzyna ZHP również miał zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Pod okiem dh Beaty w środę rano wyruszyli druh Jakub K. i druhny Patrycja F., Agata J., Joanna G. i Julia F. Nasza podróż trwała ponad 20 godzin, podczas niej przejechaliśmy ponad 2 tys. km "Autokarem A21". Po drodze dla urozmaicenia otrzymywaliśmy zadania do wykonania, które wysyłane były bardzo szybko pocztą elektroniczną z autokaru lub miejsca postoju, po to, by odpowiedzi szybko dotarły do sztabu ZHP, który znajdował się już we Włoszech. Zadania dotyczyły historii ZHP, bitwy pod Monte Cassino i trochę śmiesznych kawałków dla umilenia długiej podróży. Niemcy, Austria - szybko uciekały miejscowości, około 2.00 w nocy dotarliśmy do śpiącej Wenecji. Tutaj spędziliśmy trochę czasu na zwiedzanie, później kierunek Fiuggi - miejsce zakwaterowania podczas pobytu we Włoszech.

Nowy dzień, miasteczko Cassino, rozpoczęliśmy od wizyty w muzeum MUSEO HISTORIALE DI CASSINO. Tutaj poznaliśmy historię bitwy pod MC o zniszczeniu klasztoru i okolicznych miast, powojennej odbudowie. Mieliśmy okazję usłyszeć "unikat", jakim było autentyczne przemówienie gen. W.Andersa do żołnierzy i reportaż z miejsca trwających wówczas walk. Na wysokości 519 m n.p.m. naszym oczom ukazał się lśniący w blasku dziennego światła krzyż. To cel naszej podróży. Jeszcze jedno zadanie, nim złożymy hołd żołnierzom. Żeby nikomu w tym dniu nie zabrakło "Światła Pamięci", harcerze przynieśli, a później zaświecili, znicze, inni przypięli wstążkę biało-czerwoną na każdym krzyżu. Ubrani w czerwone softshell'e, harcerze rozbiegli się po cmentarzu, jakby żywe maki wyrosły nagle wśród białych mogił. W tym dniu każdy patrol miał inne zadanie do wykonania. Udział w rajdzie "Honker", to kolejne zmagania z historią. Na 98 patroli nasz "Ognisty Grom" (taką przyjęliśmy nazwę patrolu) zajął 14 miejsce. To bardzo duży sukces, bo musieliśmy zmierzyć się z harcerzami i wędrownikami z całej Polski. W niedzielę nadszedł czas naszej służby i złożenia hołdu tym, którzy odeszli na "wieczną wartę". Każdy harcerz czy instruktor chciał, czuł, że musi stanąć przy mogile poległego żołnierza, by tego jednego dnia żaden bohater z MC nie był samotny. Kombatanci zaś spoglądający w rzędy stojących harcerzy wiedzieli, że pamięć o nich, o ich kolegach będzie wieczna, a wydarzenia z przed 70-ciu lat będą wciąż żywe. Każdy harcerz pozostawi w swojej pamięci nazwisko i imię bohatera, przy którym pełnił wartę. Dla nas nie był to obowiązek, to był zaszczyt móc pełnić wartę na Monte Cassino. Rozmowy z kombatantami, historia z ust naocznych świadków, rozmowy czy uśmiech harcerzy mieszkających we Włoszech, wymiana plakietek, chust lub innych części umundurowania, to rzeczy niezapomniane.

Nasz wyjazd był możliwy dzięki organizacji AGESCI i CNGEI (skautów), opiekujących się naszymi miejscami pamięci i współpracujących z Polską organizacją ZHP i ZHR.

Krótka wyprawa pod Monte Cassino zakończyła się w Wiedniu, kiedy to po raz ostatni na ulicach słyszeliśmy pozdrowienie "Czuwaj". Było wiadomo, że końcowy przystanek to Polska - Zielona Góra.

Czuwaj!
phm. B.Gunia
Copyright © zhpskwierzyna.pl 2011-2018
Odwiedziło nas 476915 gości.
kontakt: komendant@zhpskwierzyna.pl
tel. 95 749 39 73, kom. 608 438 915
Oparte na: PHP-Fusion v 6.01.18
wkudlin