Nawigacja
Strona główna
Związek Drużyn
1 DH "Sokół"
5 DH "Platany"
8 DW "Włóczykije"
9 DW "Dęby"
10 DH "Dreptaki"
56 DH "Grom"
65 DSH "Warta"
1 GZ "Rozbrykane Iskierki"
3 GZ "Leśne Pogotowie"
Rozkazy
Budujemy Kalwarię
Komenda
Kontakt
Logowanie
Losowe zdjęcia
Strona na serwerze firmy:
lisek.pl
Kwatera Główna ZHP
Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP
T-Teens
Mały Pitagoras
Kamienie rzucone na szaniec

Był piątek 26 marca 1943 roku. Warszawa w ogniu wojny. Zagrożonych jest tysiące istnień. Jednak serca Alka, Zośki biją tego dnia z niepokojem o los najbliższego przyjaciela - Jana Bytnara.

Ukochany Rudy już od kilku dni jest przetrzymywany i torturowany na Pawiaku. Decyzja o tym, by uwolnić Janka z rąk wrogów była dla wszystkich oczywista. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Rudy został uwolniony. Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń zmarł kilka dni później.

Harcerze i harcerki z 1DH Sokół, pamiętają o bohaterstwie swojego patrona i jego przyjaciół. Postanowili zatem w rocznicę Akcji pod Arsenałem przybliżyć sylwetki tych młodych ludzi uczniom klas czwartych, piątych i szóstych. W tym celu zorganizowali krótkie czytanie fragmentów "Kamieni na Szaniec". To niezwykła lekcja historii. Wspomnienie tych, dla których Bóg, braterstwo, przyjaźń, ojczyzna, honor, nauka i cnota nie są tylko zwykłymi hasłami, ale rzeczywistymi wartościami. Dla tych żyli i ginęli.

Uczniowie słuchali wybranych fragmentów książki z wielką uwagą. Może trochę nie dowierzali, że tak młodzi ludzie, którzy mieli marzenia i plany na przyszłość, żyli w czasach, które wymagały ogromnych poświęceń. W każdej klasie harcerze zadali słuchaczom trzy pytania dotyczące treści powieści. Osoby, które odpowiedziały najszybciej otrzymały zakładki do książki ozdobione zdjęciami Rudego, Alka i Zośki. Z drugiej ich strony znajduje się cytat - przestroga, który apeluje, by przyszłe pokolenia nie zapomniały o tych młodych bohaterach.

PAMIĘTAMY!

Renata Pałka
Copyright © zhpskwierzyna.pl 2011-2018
Odwiedziło nas 476816 gości.
kontakt: komendant@zhpskwierzyna.pl
tel. 95 749 39 73, kom. 608 438 915
Oparte na: PHP-Fusion v 6.01.18
wkudlin